Navigace - Brazílie
Dovolená Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Last minute Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie  

      --> Turistické lokality
        --> Přírodně zajímavé

        Národní parky státu Paraná
        NP ve státě Minas Gerais
        NP ve státě Rio Grande do Sul
        NP ve státě Mato Grosso a Mato Grosso do Sul
        NP ve státě Goiás
        NP ve státě Bahia
        Ostrov Fernando de Noronha
        NP Ubajara - stát Ceará
        NP ve státě Piauí a Maranhao
        Přírodní zajímavosti státu Roraima
        NP ve státě Amazonas
        NP ve státě Rio de Janeiro
        -->Sedmý div světa - výtvor lidské ruky

Brazílie - Sedmý div světa - výtvor lidské ruky

Elektrárna a jezero Itaipú
elektrárna ItaipuNejvětší hydroelektrárna na světě byla postavena na řece Paraná na hranicích Brazílie a Paraguay. Kapacita výroby elektřiny činí 12 600 kW, každý z 18 turbogenerátorů vyrábí 700 000 kW. V roce 2004 by měly začít pracovat další dva generátory, které budou produkovat 14 000 kW každý.
V roce 2000 produkovala elektrárna Itapu 93,4 bilionů kWh, což je nejvíce na světě. Zajišťuje zásobování 91 % elektrické spotřeby v Paraguay a 25 % v Brazílii.
Tato elektrárna patří do sedmi divů moderního světa spolu s euro tunnelem, Empire State buldingem (USA), dále sem patří Golden Gate Bridge (USA), Panama Canal (Panama) a Canadian National Tower (Kanada) a North Sea Coastal Protection Works (Holandsko).

Itaipu původně označovalo ostrůvek uprostřed řeky Paraná. V překladu tento název znamená „zpívající kámen“. Dnes označuje obrovskou přehradu s elektrárnou a jezerem.
22. června 1966 byla podepsána smlouva „act of Itaipu“, přeběžné smlouva o tomto projektu.
26. dubna 1973 byl podepsána smlouva o uskutečnění tohoto projektu. V lednu roku 1975 začaly práce na tomto mega projektu.
14. října 1978 byla dokončena důležitá součást přehrady – odkloňovací kanál byl otevřen. 19. října 1979 byla schválena třemi zeměmi – Brazílie, Paraguay a Argentina – hladina řeky a další důležité podmínky týkající se fungování elektrárny.

jezero Itaipu13. října 1982 byla zavřena stavidla přehrady a za 14 dní bylo jezero Itaipu zaplněno vodu. Jezero zabírá území o rozloze 1350 km2. V této době hladina jezera stoupla o 100 metrů a dosáhla brány v 10.00 ráno 27. října.
Během této doby tým ochránců přírody přemístilo na lodích mnoho druhů zvířat z této oblasti.
První generátor byl spuštěn 5. května 1984 a dále pak dalších 19 generátorů bylo spouštěno až do 6. května 1991.
13. října 2000 se setkali prezident Brazílie Fernando Henrique Cardoso a prezident Paraguay Luis Gonzáles Macchi, aby podepsali smlouvu o instalaci dvou nových generátorů. Ty mají začít fungovat v roce 2004. Tak se zvýší kapacita výroby elektrické energie z 12600 Megawatů na 14 000 MW.
O elektrárnu a výrobu elektrické energie se dělí dvě země – Brazílie a Paraguay. Pokud v jedné zemi přebývá energie, lze ji převést do druhé země. Tak si navzájem obě pomáhají. Paraguay nespotřebuje svoji energii a tak ji dává ještě Brazílii. Celá výroba je osvobozena od placení daní a má speciální pravidla než jiné firmy.

Porovnání produkce eletřiny s největším elektrárnami na světě:

Itaipu – Brazílie, Paraguay – 12,6 miliónů kW
Guri – Venezuela – 10,2 miliónů kW
Grand Coulee – EUA – 6,5 miliónů kW
Sayano Shushenskaya – Rusko – 6,4 miliónů kW
Krasnoyarsk – Rusko – 6,0 miliónů kW

Zajímavá fakta o Itaipu:
Rychlost výstavby Itaipu bylo stejné jako kdyby se vystavěla 20 poschoďová budova každých 55 minut.

Kdyby chtěla Brazílie získat energii získanou v eletrárně Itaipu pomocí pálení nafty v termoelektrárně, muselo by být spáleno tisíc barelů benzínu každý den.

Na výstavbu Itaipu bylo použito 15x více betonu než na výstavbu Eurotunnelu. Dá se to také přirovnat ke stadionu Maracaná v Rio de Janeiro – k výstavbě Itaipu se použilo stejné množství betonu jako na 210 stadionu Maracana.

Množství zeminy a skály použité na výstavbu přehrady je dvakrát více než obsahuje kopec Sugar Loaf v Rio de Janeiro.

Stejným množstvíd železa a oceli použité na Itaipu by se vystavělo 380 Eiffelovek v Paříži.

Přehradou proteče 40x více vody než průměrné množství proteče na vodopádech Iquazu.

Hlavní přehrada je vysoká jako 65 poschoďový mrakodrap.

Technická fakta projektu:

Nádrž
Normální maximální hladina: 220 m
Oblast s normální maximální hladinou: 1350 m2
Objem s normální maximální hladinou vody: 29 biliónů m3
Délka: 170 km

Přehrada:
Maximální výška: 196 m
Celková délka: 7 760 m

Koryto stavidla
Délka: 142 m
Vnitřní průměr: 10,50 m
Stanovený průtok: 690 m/s

Generátor:
Počet: 18
Kapacita: 715 MW
Napětí: 18 kV
Frekvence: 50/60 m3/s
Povolený průtok turbínou: 645 m3/s
Průměrná váha: 6 600 t

Přepad vody:
Maximální kapacita přepadu: 62 200 m3/s
Délka přepadu: 483 m
Vodní vrata: 14 jednotek
Výška vrat: 21 m
Šířka vrat: 20 m

Hydrografické vodojem:
Oblast: 820 000 km2
Každoroční srážky: 1 400 mm
Průměrný průtok Itaipu: 9 815 m3/s

Elektrárna:
Délka: 968 m
Šířka: 99 m
Maximální výška: 102 m

Práce na výstavbě:
Hmota: 12,3 miliónů m 3
Vyhloubená zemina: 23,6 milión m3
Hloubení ve skále: 32 miliónů m.

Turismus
Více než 11 a půl miliónů návštěvník z více než 168 zemí již navštívilo přehradu od jejího otevření pro veřejnost v roce 1977. Je zde návštěvnické centrum na Brazilské straně. Průměrný počet návštěvníků za den je 1500. V elektrárně pracuje více než 20 profesionálů, kteří návštěvníky provádí a vše jim vysvětlují. Na jezeru Itaipu jsou vytvořeny umělé pláže, na jezeru se můžou provozovat různé vodní sporty. Je zde sedm hlavních turistických center, které jsou přeplněné lidmi obzvláště v letní sezóně.
V návštěvnickém centru si můžete prohlédnout dokumenty týkající se výstavby elektrárny, video a také se můžete podívat na samotnou elektrárnu. To vše Vám zabere hodinu, hodinu a půl.
Můžete si také objednat „technickou“ návštěvu, odborníci vás zde provedou a vysvětlí i technické záležitosti celého projektu. Takováto prohlídka Vám zabere asi dvě a půl hodiny.

V roce 1988 byl zahájen pracovní projekt. Studenti věku 16 let dostali možnost práce na elektrárně až do svých 18 let. Podmínkou bylo, že jsou studenti a že pocházejí z chudé rodiny. Dostali studentské uniformy, půl dne docházeli do školy a zbytek dne pracovaly v různých odvědvých jako ve stravovacím zařízení, v lékařské péči, v dopravě apod.

Ochránci přírody se také starají o zachování živočichů a rostlin vyskytujících se v okolí přehrady a u jezera Itaipu. Byla zde vytvořena sbírka fotografií a obrazků fauny a flory která se zde vyskytovala. Záchranná operace při napouštění přehrady se nazývá „Mymba Kuera“. Ochránci přírody při ní zachraníli spoustu druhů živočichů. V okolí jezera bylo zaseto více než 17 milionů sazeni různých druhů rostlin. V jezeru žije více než 170 druhů ryb.


Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu


Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.

Odkazy
odkazy