Navigace - Brazílie
Dovolená Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Last minute Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie  

      --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?
        --> Nemoci, nebezpečná zvířata

        Které nemoci kde?
        Nebezpečná zvířata

Brazílie - Nemoci, nebezpečná zvířata

Nemoci
Žlutá zimnice je akutní infekční onemocnění, které vyvolává virus stejného rodu jako jsou viry klíšťové nebo japonské encefalitidy. Přenos na člověka je zprostředkován náhodným bodnutím infikovaného komára. Díky očkování a hubení komárů byla vymýcena zejména městská forma žluté zimnice ve Střední a Jižní Americe. Cirkulace nákazy v džungli však představuje trvalý zdroj infekce lidí. Žlutá zimnice se vyskytuje především v rovníkové oblasti Jižní Ameriky a Afriky. Očkování se doporučuje osobám starším 9 měsíců.

Břišní tyfus je nakažlivé střevní onemocnění vyvolané bakterií Salmonella typhi. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič. Zhruba ze 3 až 5% lidí nemocných břišním tyfem se stávají bacilonosiči. K přenosu dochází buď přímým stykem se stolicí a močí bacilonosiče nebo nemocného člověka, nebo nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou. Břišní tyfus je onemocnění, které nadále zůstává problémem zejména Mexika a rozvojových zemí východní a jižní Asie (včetně Pákistánu a Indie), Jižní Ameriky a Afriky. Očkování se provádí podáním 1 injekční dávky nebo 3 perorálními dávkami minimálně 2 týdny před cestou.

Meningokokové nákazy se šíří kapénkovým způsobem, v hlenech nebo slinách bacilonosičů nebo nakažených pacientů. Zdrojem nákazy je výhradně člověk. Meningokoková onemocnění způsobují bakterie Neisseria meningitidis, které existují v několika podobách označených skupinami A, B, C apod. Meningokokovými nákazami bývají zpravidla postiženy děti do 4 let a dospívající mládež ve věku od 15 do 20 let. Jedním z rizikových předpokladů pro meningokokovou infekci je pobyt ve velkém kolektivu v uzavřeném prostoru, kde jsou příznivé podmínky pro možné šíření této nákazy od náhodného bacilonosiče (vojenská služba, internáty, diskotéky, letní tábory apod.). Očkování proti meningokokovým infekcím skupin Y a W135 má význam pro osoby cestující do oblastí s výskytem těchto infekcí, zejména do Jižní Ameriky nebo Afriky.

Choleru způsobuje bakterie Vibrio cholerae. Zdrojem nákazy je pouze nemocný člověk. K přenosu infekce může dojít kontaminovanou vodou, stolicí nebo zvratky nemocného člověka. Ve světě se cholera vyskytuje v Indii, v jihovýchodní Asii, Africe, na Středním východě, v Oceánii, v Jižní Americe a v některých zemích bývalého Sovětského svazu (Ukrajina, Azerbajdžán a Arménie). Očkování proti choleře není nezbytně nutné, neboť jeho ochranná schopnost bývá v průměru 50%; toto očkování se předpokládá pouze v případech reálného pobytu v endemických oblastech při expozici vysokého riziku této nákazy.

Viry hepatitidy, které zapříčiňují infekční žloutenku typu A, se šíří fekálně orální cestou, při které se do těla člověka dostávají pozřením potravin nebo pitím tekutin kontaminovaných stolicí nemocných lidí. Virová hepatitida typu A je označována jako typická nemoc špinavých rukou. Pokud dojde ke znečištění zdroje pitné vody, obvykle situace končí epidemií infekční žloutenky, která se dále může šířit přímým kontaktem mezi lidmi. Také nedostatečné hygienické podmínky napomáhají šíření žloutenky. Očkování jako ochrana před nákazou v oblastech s neznámou hygienickou úrovní jednou dávkou vakcíny zhruba 1 měsíc před cestou.

Tetanus je infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani, která bývá součástí normální flory zažívacího traktu zvířat i lidí. Bakterie se výkaly dostává do půdy, kde může přežívat i několik desítek let.Lidé se infikují ranou, která je obvykle hluboká a často i nepatrná, způsobenou hřebíkem, třískou nebo jinými řeznými předměty kontaminovanými touto bakterií. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, je vhodné si nechat podat alespoň jednu dávku tetanické vakcíny (jako přeočkování). Pokud poslední dávka byla podána před více než 15 lety, je třeba se nechat znovu očkovat 3 dávkami.


Nebezpečná zvířata
K nejnebezpečnějším jedovatým hadům, kteří dosahují délky 1,80 m, patří chřestýš, jararaca, psohlavec zelený, křovák urutu a další. Na brazilském území se můžeme také setkat s vampýrem, který saje krev hovězímu dobytku, menším zvířatům, lidem a hlavně je nebezpečný tím, že přenáší vzteklinu.
Ke hmyzu, který znesnadňuje v Brazílii život člověka, patří bodavky, moskyti, písečné blechy, ovádi, klíšťata, vosy, pavouci, štěnice, sarančata a cikády, vydávající nepříjemný ostrý zvuk.Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu


Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.

Odkazy
odkazy