Navigace - Brazílie
Dovolená Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Last minute Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie  

      --> Kdo tu žije? - o lidech

      -->Obecné informace
      Náboženství
      Národnosti
      Sociální uspořádání
      Capoeira a tanec v Brazílii

Brazílie - Obecné informace

školáci na výletěV Brazílii žije 160 miliónů obyvatel a každoročně přibývají další asi 3 miliony. Více než dvě třetiny z nich se tísní na přelidněném jihu a na jihovýchodě. Aglomerace při pobřeží patří k nejrychleji rostoucím jádrovým oblastem nadkontinentálního významu na světě (Sau Paulo, Rio de Janeiro). Mimořádná je zde rozmanitost lidských ras. Žijí tu běloši, mulati, černoši, indiáni, mestici, zambové a asiaté bez výraznějších rasových či etnických problémů.

Brazilci jsou živí, temperamentní, otevření, zdvořilí a dá se říci, že i trpěliví. Jsou také přizpůsobivý, velkorysí nad nikým se nepovyšují ale ani ponižují. Nemají rádi koflikty a dávají raději přednost shodě. Dochvilnost není jejich pravidlem, nepřizpůsobují se času, ale čas jim.

Největší města a počty obyvatel:
Rio de Janeiro 19 mil. obyvatel
Sao Paulo 22 mil. obyvatel
Brasília 1,8 mil. obyvatel

Historie osídlení Brazílie je spojená s osídlením celého amerického kontinentu přes Beringovu úžinu z Asie kolem 9.tisíciletí př. n. letopočtem. Původní osídlení, těsně před příchodem Evropanů do Ameriky, bylo složeno z indiánských kmenů Aravaků,Tupí, Karibů a dalších skupin, které migrovaly do Brazílie z oblasti Mexického zálivu v 10. - 13.stol n. letopočtu. Kolem roku 1500 n. l., kdy byla Brazílie objevena Portugalskými námořníky, čítala již 1 milión indiánských obyvatel. V současné době zde žije 200 tis. Indiánů, ale vzhledem k etnickému složení obyvatel platí, že každý správný Brazilec má v sobě alespoň kapku černošské a indiánské krve.

Brazilci doplňují mluvené slovo bohatou řečí těla. Například palce vztyčené vzhůru znamenají pozdrav, OK, nebo děkuji. Autoritativní „nao, nao“ pohrození prstem má být nejvíce zastrašující, jestliže dotyčný mává prstem přímo pod nosem své „oběti“. Neznamená ale hrozbu. K ukázání „rápido“ (rychlosti, spěchu) se používá rychlé třesení zápěstím, přičemž se ukazováček a prostředníček lehce dotýkají. Jestliže něco odmítáte, tleskněte o sebe hřbety rukou, na důkaz toho, že se od věci chcete držet dál.

Původní obyvatelstvo
BrazíliePo několikach stech letech útisku a utlačování původního obyvatelstva se v současnosti řady Indiánů opět rozrůstají. Většina z nich žije v pralese, setkávají se ale stále více s moderní civilizací a jsou tak potaveni před nové a nové, jim ještě neznámé problémy. Protože je jejich život závislý na přírodě, znesnadňuje ho právě příchod moderní civlizace a s ní i odlesňování pralesa, těžebnictví, přehrady, hydroelektrárny, cesty, organizované zemědělství apod.

V roce 1910 založil Marechal Candido Rondon spolek na ochranu Indiánů proti masakrům a útlaku – Servico de Protecao ao Índio. Později byl tento spolek SPI obviněn z korupce, podvodů a zabíjení Indiánů. V roce 1967 ho nahradila jiný spolek – FUNAI – Fundacao Nacional do Índio. FUNAI měl ohraňovat indiánská práva, zajišťovat jim zdravotní a vzdělávací zázemí. Bohužel FUNAI byl kritizován za postoj vůči indiánským komunitám, pro manipulování indiánských zájmů apod.
Například v 90. letech 19. století byl kmen Yanomami v severozápadní Amazonii zmasakrován a tisíce Indiánů zemřelo na onemocnění jako je malárie, díky příchodu těžbařů. Lidé kmene Amakuxi v seveorvýchodní Roraime byli vyvraždováni příchozími zemědělci a těžaři.
V roce 1993 přidělila vláda Brazílie Indiánům území o rozloze 900 000 km2, což je asi 11 % celého území Brazílie. V současnosti o práva Indiánů bojuje organizace například CIMI – Indian Missionary Council, ISA – Socio-Environmental Institue a CCPY – Pro-Yanomami Commission., dohromady je to více než 100 organizací, které si Indiáni založili sami.

BrazílieIndiánská kultura
Původní indiánské obyvatelstvo se skládá z mnoha kmenů, které mají různé jazykové skupiny. Indiáni nevytvořili žádnou jednotnou kulturu, každý kmen má jinou. V současnosti hrozí Indiánům vymření, proto ať chtějí nebo ne, musí žít v indiánských přírodních rezervacích. Díky kontaktu s moderní civilizací ztratili svoji kulturní osobitost. Dodnes tu však žijí izolované indiánské kmeny, které si zachovaly svoji identitu. Například v rezervacích u řeky Xingu a Araguaia. Pořádají rituální obřady, používají při nich omamné látky a stimulující drogy, jako například tabák, koku a alkohol. Jejich tanec trvá několik hodin a dostává je do transu.
Tradice se dodržuje při výrobě řemeslných výrobků, jako třeba šperků a předmětů používaných v každodenním životě a dále pak při rituálních ceremoniálech. Dochovalo se i malování na tělo a tetování, které má i sociální funkci.

indiánské šperkyBrazílieindiánské šperky

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu


Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.

Odkazy
odkazy