Navigace - Brazílie
Dovolená Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Last minute Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie  

      --> Přírodopis

      Podnebí
      Zvířata
      -->Rostliny
      Přírodní podmínky

Brazílie - Rostliny

herbář rostlinMahogonovník (swietenia macrophylla)
Mahagonovník je nejcennější strom v Amazonských pralesech. Dosahuje výšky 30 až 40 metrů. Kubický metr dřeva z tohoto stromu stojí kolem 900 USD, je tedy velmi drahý.
Mahagonovník pochází z Mexika a z Bolívie. V současnosti se nejvíce koncentruje v Brazílii a v Bolívii. Jeho těžba se rozvinula ve 20. letech, v 60. letech byla dokončena stavba silnice přes brazilský prales a jeho export se začal rozvíjet. Spolu se zvýšeným nárůstem poptávky po dřevě z tohoto stromu se zvyšuje i těžba. Je to velký problém, někdy stromy nestihnou ani dorůst a již jsou vytěženy. Těžba se nerovná počtu zasazených nových stromů. Je totiž velmi obtížné vypěstovat nové rostlinky stromu v přírodních podmínkách. Potřebuje mnoho světla, vlhkost a dlouho dobu na růst.

BrazílieLéčivé pralesní rostliny

Sangre de Grado
Tento strom, jehož název znamená ve španělštině dračí krev rychle vyrůstá až do výšky 10 – 20 metrů. Rozšířen je v tropických a amazonských oblastech. Existuje asi 750 druhů stromů a křovin tohoto rodu. Jeho kmen je vysoký, v průměru má asi 30 cm. Je pokryt hladkou skvrnitou kůrou. Listy stromu mají světle zelenou barvu srdčitého tvaru. Květy kvetou na dlouhých stoncích a mají zeleno-bílou barvu. Když se kůra stromu nařízne nebo poškodí, začne se vylučovat tmavě červená mízní pryskyřice. Může to připomínat krvácení stromu.
Místní domorodci používají tuto pryskyřici při léčení po mnohá staletí. Již v 17. století byla zanesena písemná zmínka o jejím používáním španělským přírodovědcem P. Bernabé Cobo. Pomáhala zastavovat krvácení, uzavřít rány a zranění, urychlovala hojení a chránila zasaženou tkáň před infekcí. Používala se pro léčení hnisavých zánětů zubních lůžek, při střevních horečkách, při zlomeninách, hemeroidech a střevních a žaludečních vředech, při kožních problémech. Pryskyřice má protizánětlivé, protinádorové a protivirové účinky. hojivé účinky. Dále pak antibakteriální, antiseptické, protikrvácivé a hojivé účinky.

Obecné názvy: Sangre de Grado, Sangre de Drago, Dračí krev, Drago, Sangue de Drago, Sangue de Aqua
Používané části rostliny: kůra, pryskyřice


Uňa de Gato
Uncaria tomentosa Willd. D.C. Česky kočičí dráp, anglicky Cat´s Claw, známá jako vilcacora.

Uňa de Gato je přírodní lék z pralesů Amazonie. Může pomoci při léčbě onemocnění, kde již byla naděje na vyléčení téměř nulová.
Uňa de Gato je liána, která roste v deštném pralese Amazonie. Po tisíce let ji v přírodní medicíně využívají domorodí Indiáni. Léčivou sílu má vnitřní kůra neboli lýko. Obsahuje kombinaci chemických sloučenin – alkaloidů, které zároveň léčí a jsou šetrné k celému organismu.
Používá se k léčbě zánětů, ran, revmatismu, žaludečních vředů, rakoviny a zhoubných nádorů, k posílení imunity a k léčbě jakýchkoli nemocí způsobených parazity. Působí jako preventivní antioxidant, prostředek pro posílení přirozené obranyschopnosti organismu.


Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu


Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.

Odkazy
odkazy